A honlapon használt sütik beállítása
Befektetési alapok
A befektetési alap olyan befektetés, amely több befektetőtől gyűjt tőkét, hogy meghatározott befektetési politikának megfelelően befektesse azt a befektetők javára, megosztva ezáltal egymás között a befektetés kockázatát és költségét. Az alapokban ily módon összegyűlt pénzt a piacokat jól ismerő portfóliómenedzserek kezelik és fektetik be. Az alapkezelők által, kihasználva a méret- és költséghatékonyság előnyeit, olyan eszközökbe is befektetési lehetőség nyílik, amelyek egyéni megtakarítóként nem, vagy csak nehezen érhetők el.
A befektetési alap megfelelő megtakarítási forma lehet azok számára, akik diverzifikált befektetést keresnek, illetve a piaci eseményeket idő hiányában nem tudják, vagy nem szeretnék követni. Azoknak a befektetőknek lehet előnyös, akik személyes igényeknek megfelelő kockázati szinthez igazítva keresnek közép és/vagy hosszútávon megbízható befektetési lehetőséget.
Miért érdemes befektetési alapokba fektetni és milyen kockázatai vannak?
Előnyök
- Kockázatmegosztás: A kockázat több eszköz, több kibocsátó, több földrajzi régió, több iparág között oszlik meg.
- Rugalmasság: Bármelyik forgalmazási napon megvásárolható, illetve a befektetett megtakarítás bármelyik forgalmazási napon vissza is váltható. A rugalmasság abban is megnyilvánul, hogy az alapba fektetett pénz is rugalmasan alakítható: bármikor növelhető vagy éppen csökkenthető, így az alapok tökéletesen alkalmasak a rendszeres, kisebb összegű megtakarítások elhelyezésére is.
- Egyszerűség: Nemcsak a pénzelhelyezés, hanem a visszaváltás is egyszerű, nem kell lejárathoz, lekötési időkhöz alkalmazkodni, a befektetési jegy bármelyik forgalmazási napon visszaváltható. ·
- Költséghatékonyság: A befektetési alapba fektetve nem kell más járulékos költségekkel számolnunk, mint az értékpapírszámlánk számlavezetési díja, illetve a vételi, és visszaváltási tranzakciók költsége. Az egyéb költségek (pl. az alapkezelő díja, adminisztrációs és működési költségek, a tranzakciók díjai stb.) az alap vagyonából kerülnek levonásra, azaz a nettó eszközérték az egyéb költségekkel csökkentett érték.
- Szakértelem: Az értékpapírpiacok jelenlegi magas fejlettségi szintje mellett a befektetésekhez szükség van megfelelő szakértelemre, ezt hatékonyan a befektetési alapokat kezelő szakemberek tudják nyújtani.
Kockázatok
- Kamatszint változása miatti kockázat: A piaci kamatszintek változása módosíthatja az elvárt hozamot.
- Részvénypiaci kockázat: A részvényárfolyamok jelentős változékonysággal bírnak, amely megjelenik a részvénybefektetéseket is tartalmazó befektetési alapok hozamában is.
- Devizaárfolyamok változásából adódó kockázat: Mivel az alapok portfóliójában elhelyezett, forinttól eltérő devizanemben kibocsátott értékpapírok értéke forintban van kifejezve, így a devizaárfolyamok ingadozása befolyásolhatja a befektetési jegyek árfolyamát.
- Kibocsátói kockázat: A befektetési alapok által birtokolt értékpapírok kibocsátójának fizetésképtelensége negatívan befolyásolja a befektetési jegyek árfolyamát.
- A forgalmazásban rejlő kockázat: A megbízás napját követően esedékes elszámolású (T+X nap) befektetési jegyek vásárlására, illetve eladására adott megbízások bejelentésének napján még nem ismert a befektetési jegyek teljesítésnapi árfolyama.
Befektetési alapok alapkategóriái (Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége – BAMOSZ szabályzat alapján) a hozam és kockázat függvényében:
*Ajánlott befektetési időtáv: Az ajánlott befektetési időtáv tekintetében kérjük, tájékozódjon az adott befektetési alap Kiemelt információkat tartalmazó dokumentumában (KID).
Gyakori kérdések
Dokumentumtár
A Dokumentumtárban megtalálja az MBH Befektetési Bank Zrt. befektetési szolgáltatási tevékenységekre és kiegészítő szolgáltatásokra vonatkozó Üzletszabályzatát, mellékleteit és szerződésmintákat, valamint a szolgáltatáshoz kapcsolódó Díjtételek jegyzékét.
Megtakarítások védelme
Az egyes befektetési alapokról, azok működéséről, teljesítményéről, befektetési politikájáról, a portfólió összetételéről, a felmerülő költségekről részletes információk elérhetőek a következő dokumentumokban: Tájékoztató és Kezelési Szabályzat, Kiemelt információkat tartalmazó dokumentum (KID), Éves jelentés, Féléves jelentés, Havi portfólió jelentés, Számviteli beszámoló. A dokumentumok elérhetőek az érintett befektetési alap befektetési alapkezelőjének a honlapján. A hazai kibocsátású befektetési alapok hozamalakulását a http://www.bamosz.hu/hozamok-osszehasonlitasa oldalon tudja nyomon követni.
Jelen tájékoztatás kereskedelmi kommunikációnak minősül, és nem tekinthető ajánlattételnek, teljes körű tájékoztatásnak, befektetési vagy adótanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak! A jelen oldalon szereplő információk nem teljes körűek, céljuk kizárólag a figyelem felkeltése.
Felhívjuk figyelmét, hogy kockázatmentes befektetés nem létezik. Kérjük, hogy befektetési döntése meghozatala előtt óvatosan mérlegelje befektetése tárgyát, kockázatát, díjait, a számlavezetéshez kapcsolódó díjakat, költségeket és a befektetésekből származó esetleges veszteségeket. A politikai, gazdasági-és szabályozási környezetből eredő és a kamatszint változások miatti kockázatokat; a működésből, hitelezésből, értékelésből, tőkeveszteségből, likviditásból, devizaárfolyamok változásából eredő kockázatokat, valamint befektetési alap esetén az egy befektetési jegyre jutó eszközérték ismeretlenségének kockázatát vegye figyelembe befektetési döntése meghozatala előtt.
Kérjük, hogy egy befektetési termék kiválasztása esetén tanulmányozza át az MBH Befektetési Bank Zrt. honlapján (www.mbhbefektetesibank.hu) található és adott termékre vonatkozó részletes feltételeket, információkat.
A befektetési szolgáltatásokat az MBH Befektetési Bank Zrt. (székhely: 1117 Budapest, Magyar Tudósok körút 9. G épület) nyújtja. Befektetési tevékenység: a Felügyelet a III/41.086/2002. számú 2002. március 5. napján kelt, valamint az EN-III/M-608/2009. számú 2009. július 31. napján kelt határozatával befektetési szolgáltatási tevékenységek és kiegészítő szolgáltatások végzését engedélyezte. A Felügyelet III/41.086-2/2002. számú, 2002. december 13-án kelt határozatával értékpapír kölcsönzés végzését engedélyezte. Pénzügyi tevékenység hatósági engedély szám: 976/1997/F. számú ÁPTF határozat (1997. november 26.).
Felhívjuk figyelmét az MNB fogyasztóvédelmi honlapjára, amely számos tájékoztatóval, valamint az összehasonlítást, választást segítő alkalmazásokkal segíti Önt az egyes pénzügyi kérdései megválaszolásában. Az MNB fogyasztóvédelmi honlapjának elérhetősége: https://www.mnb.hu/fogyasztovedelem.
Tisztelt Ügyfelünk!
Ezúton tájékoztatjuk Önt, hogy az MKB Bank Nyrt. és a Takarékbank Zrt. – a Takarékbank Zrt. beolvadásával – 2023. április 30-án egyesült, és az így létrejött kereskedelmi bank, mint a Magyar Bankholding bankcsoport anyabankja 2023. május 1-jétől MBH Bank Nyrt. (a továbbiakban: MBH Bank) név alatt működik tovább.
Tisztelt Ügyfelünk!
Ezúton tájékoztatjuk Önt, hogy az MKB Bank Nyrt. és a Takarékbank Zrt. – a Takarékbank Zrt. beolvadásával – 2023. április 30-án egyesült, és az így létrejött kereskedelmi bank, mint a Magyar Bankholding bankcsoport anyabankja 2023. május 1-jétől MBH Bank Nyrt. (a továbbiakban: MBH Bank) név alatt működik tovább.
Tisztelt Ügyfelünk!
Ezúton tájékoztatjuk Önt, hogy az MKB Bank Nyrt. és a Takarékbank Zrt. – a Takarékbank Zrt. beolvadásával – 2023. április 30-án egyesült, és az így létrejött kereskedelmi bank, mint a Magyar Bankholding bankcsoport anyabankja 2023. május 1-jétől MBH Bank Nyrt. (a továbbiakban: MBH Bank) név alatt működik tovább.